بتن فا
بتن فا

بتن مگر | بتن نظافت

بتن مگر

بتن مِگر یا (بتن نظافت)

توضیح کلی و جامع در مورد بتن مگر برای کف محوطه ، سوله و تمام محل های بتن ریزی

بتن مگر یا همان بتن نظافت چیست؟

به بتنی گفته میشود که قبل از شروع بتن اصلی ضمن ایجاد شرایطی به منظور ایجاد بستر مناسب برای آرماتور بندی و صفحه گذاری باعث بهبود شرایط بتن ریزی و افزایش راندمان و طول عمر بتن اصلی، ریخته میشود.

در ادامه این مطلب بطور کامل دلایل و نحوه اجرای بتن مگر برای شما توضیح داده شده است.

فرض کنید قرار است که در محیطی شروع به بتن ریزی کنید، قبل از شروع کار باید موارد مورد نیاز را فراهم کنید که در مبحث بستر سازی قبل از اجرا برای شما بطور کامل توضیح داده ایم.

بتن مگر یکی از روش های اصلی بستر سازی قبل از اجرا محسوب میشود که اهمیت فراوانی دارد و عدم توجه کافی به آن منجر به بروز مشکلات جدی میشود پس نباید در ایجاد شرایط و نحوه اجرای بتن مگر کوتاهی کرد.

همان طور که گفته شد نام دیگر بتن مگر، بتن نظافت است.

دلیل نام گذاری آن هم مربوط به کارایی آن میشود زیرا یک روش عالی برای ایجاد بستر مناسب و عاری از هر گونه نخاله و زباله های مزاحم و موارد این چنینی در زیر بتن اصلی میشود.

موارد مصرف بتن مگر؟

از بتن مگر در هر محیلی که قرار است در آن بتن ریزی کفسازی صنعتی، به روش کفپوش صنعتی اجرا شود میتوان استفاده کرد.

ویژگی های بتن مگر چیست؟

معمولا عیار سیمان مخلوط در این بتن را بین100 تا 150 کیلو در متر مکعب در نظر میگیرند و دلیل روان بودن آن مربوط به وجود آب زیاد در آن است.

معمولا ضخامت حداکثری آن 10 سانت است مگر این که در بعضی موارد به همراه قلوه سنگ های بزرگ برای پر کردن و بالا آوردن سطح زیرین استفاده شود.

فواید اجرای بتن مگر چیست؟

پس از این که ساخت و ساز به مرحله کفسازی رسید و سطح زیرین یعنی همان خاک را در حد نیاز مسطح کردیم حال نوبت به بتن ریزی مگر یا همان بستر سازی بتن اصلی میرسد. دلیل انجام آن این موارد است:

بتن مگر
  • هم سطح کردن تقریبی سطح مورد نظر

در بعضی از مواقع سطح مورد نظر دارای پستی و بلندی های عمیقی است که در صورت عدم اجرای مگر باید آنها را با بتن اصلی پر کنیم تا به سطح نهایی برسیم که در این صورت باید هزینه بسیاری را متحمل شویم ولی با این کار هوشمندانه یک تیر و چند نشان میزنیم که یکی از اهداف اصلی همین مورد است.

  • نظافت محل بتن ریزی

اصلی ترین و بهترین و اصولی ترین روش برای ایجاد یک محیط تمیز عاری از هر گونه موارد مضر برای بتن اصلی اجرای بتن مگر است زیرا با انجام این کار  تمام نخاله های مضر مانند پلاستیک و روغنی که روی زمین ریخته شده یا هر مورد دیگری، زیر این بتن مانده و در نهایت سطحی صاف و اصولی و از جنس بتن اصلی برای ما باقی بماند که در این صورت چسبندگی بتن اصلی به بتن مگر در بهترین حالت خواهد بود.

  • یک نواختی سطح جهت چسبندگی به بتن اصلی

یکی از مزایای اجرای بتن مگر این است که منجر به یکنواختی سطح زیرین بتن اصلی میشود؛ در مواقعی که سطح زیرین دارای یکنواختی نیست مثلا یک نقطه از محل خاک و در سمت دیگر سنگ و یا هر چیز دیگر باید که باعث شودسطح زیرین از یکنواختی خارج شده و باعث بروز مشکل در بتن اصلی شود میتوان از مگر استفاده کرد.

  • جلو گیری از نفوذ سیمان به خاک و هدر رفت آن

در صورتی که قرار است بتن ریزی بر روی خاک انجام شود می بایست از بتن مگر جهت جلوگیری از جذب ناگهانی آب بتن توسط خاک  استفاده شود. زیرا در صورت جذب ناگهانی آب بتن توسط خاک ، عمر مفید بتن اصلی کم شده و باعث ترک خوردن و خزش در سطح بتن میشود.

  • ساخت بستر مناسب برای بتن ریزی در محل هایی که خاک مطلوبی ندارد

بعضاَ مشاهده میشود که زمینی که قرار  است در آن بتن ریزی انجام شود دارای حالتی سست و غیر مناسب برای بتن  ریزی است که استفاده از بتن مگر در این شرایط باعث بهبودی اوضاع و در واقع بهترین راه کار است.

  • جلو گیری از آفات بتن

بعضی از حشرات بصورت غیر مستقیم برای سازه بتنی مشکلاتی بوجود می آورند؛ بتن مگر به دلیل روان بودن و با پر کردن فضا های کوچک که حشرات در آن لانه گزینی کرده اند موجب پاکسازی محیط میشود.

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *